juoda duona

Aš vėl su duonele :) Kadangi dar turiu produktų duonos kepimui, reikia miklinti rankeles (nors turiu kombainą, kuris atliktų visą darbą už mane, bet noriu rankomis išminkyti tešlą, pajusti tirštumą, klampumą ir tą sklindančią šilumą), reikia įgyti praktikos kol ant palangės rūgsta raugas.

Šį kartą duonelė vėl gi įplyšo… įplyšo per tą vietą kur buvo siūlė, kaip sulanksčiau duonelę, įdėjau į krepšį ją siūle į apačią, išvertus dar šiek tiek pakildinau ir plyšo būtent toj vietoj, bet skonio manau nepagadino :)

Šios duonelės negarinau, vis noriu išbandyti kitokias technikas.  Plutelė gavosi netokia stora, skani ir minkšta iš viršaus, o traški iš apačios. Ir žinot ką!? Išlaukiau kol duonelė atvės :) buvau užsiėmusi, ištraukiau duonelę, padėjau ant grotelių ir neturėjau laiko kada atsipjauti gabalėlio su sviestu suvalgyti… Ši duonelė labiau korėta, minkštutė, drėgna, super!!!!!

Beja, ji man iškepė per 45 minutes, o gal žinote gudrybių kaip patikrinti ar jau iškepusi duonelė? jau po 35 minučių atrodė, kad lyg iškepus pagal plutelę, bet bijojau ištraukti, kad vidus nebūtų nedakepęs…

Atvėsusi duonelė svėrė 1,034 kg. :)

Reikia:

  • 450 ml. vandens
  • 3 v. šaukštų alyvuogių aliejaus
  • 230 g. ruginių miltų + 3 v. šaukštų raugui
  • 230 g. kvietinių miltų
  • 3 v. šaukštų fermentuoto salyklo
  • 2 a. šaukštelių druskos
  • 4 a. šaukštelių sauso raugo
  • 3 a. šaukštelių kviečių glitimo “Glita”
  • 2 v. šaukštų cukraus arba medaus
  • 2 a. šaukštelių sausų mielių

Duonai pagardinti

  • saujelės saulėgrąžų
  • 2-3 v. šaukštų linų sėmenų

Galima įberti kmynų, džiovintų slyvų ar spanguolių.

juoda duona

Duonos paruošimas susideda iš trijų etapų.

1 etape pasiruošiame raugą.

Į dubenį supilkite 150 g. šilto vandens, 4 a. šaukštelius sauso raugo, 3 v. šaukštus ruginių miltų. 2 v. šaukštus cukraus ir 2 a. šaukštelius sausų mielių. Viską gerai išmaišykite, uždenkite švariu rankšluostėliu ir padėkite šiltai bent pusvalandžiui kol raugas suputos. Aš padėjau ant šiltos palangės, subujojo raugas beveik trigubai :)

2 etape pasiruoškite salyklą.

Į didelį dubenį suberkite 3 v. šaukštus fermentuoto salyklo, 2 a. šaukštelius druskos, 3 v. šaukštus aliejaus, saulėgrąžas, linų sėmenis ir užpilkite 300 ml. verdančiu vandeniu. Permaišykite ir palikite, kad pravėstų. Labai patinka užplikyto salyklo kvapas, galėčiau uostyti ir uostyti :)

3 etape užminkykite tešlą.

Į dubenį su salyklo plikiniu suberkite 230 g. ruginių miltų, 230 g. kvietinių miltų, 3 a. šaukštelius “Glitos” ir galiausiai supilkite pakilusį raugą. Užminkykite tešlą. Jei tešla labai limpa prie rankų, o man labai lipo, pridėkite miltų, sunaudojau kažkur saują kvietinų ir saują ruginių miltų. jei tešlą permietą – įpilkite daugiau vandens. Minkydami tešlą išmaigykite ją, perlankstykite, kad patektų kuo daugiau oro.

Išminkytą tešlą dėkite pailsėti apie vienai valandai į šiltą vietą, per tą laiką ji pakils. Po valandos perminkykite tešlą, galite duoną dėtį į kepimo formelę (prieš tai ištepkite plonu sluoksniu aliejumi, o po to apibarstykite miltais) arba į kildinimo krepšį ir prieš dedant kepti išverti ant kepimo skardos (akmens).

Galite duoną įpjauti įstrižai aštriu peiliu.

Dėkite keptį į įkaitintą iki 200°C orkaitę apie 1 val. nors kaip minėjau man iškepė daug greičiau.

Atvėsinkite ant grotelių ir skanaukite!

juoda duona

Laisvu laiku (dažniausia tai būna kelios minutės prieš miegą) skaitau “Naminės duonos” knygelę. Ji puiki, mintys, kurias perskaičiau šiek tiek atitinka mano situaciją:)

….Dažnai likdavau nepatenkintas gan padoriu duonos kepalu tik todėl, kad ankstesnis buvo dailesnis. Siekite tobulybės visais būdais, tačiau, prašau, nebūkite sau per griežti. Prisiminkite šią išmintį iš nuostabios knygos apie duoną “The Tassajara Bread Book”:

“Klaidų nebūna. kitą kartą galite padaryti kitaip, tačiau tik todėl, kad dabar padarėte šitaip. Tobula, net jei sakytumėte, kad šito oer daug, o ano – permažai. Tai Jūs, tad prašau, būkite savimi.”

Dar vienas geras patarimas:

Druska patekusi ant mielių turi polinkį žudyti. Tad turite įsiterpti ir laikyti jas skyrium. Tai galioja tik šviežioms mielėms ir sausoms, kurias turite išmirkyti; sausa druska su sausomis mielėmis nereaguos. Druska padeda išlaikyti drėgmę, todėl sūdyta duona ilgiau negenda.