Aš vėl su duonele Kadangi dar turiu produktų duonos kepimui, reikia miklinti rankeles (nors turiu kombainą, kuris atliktų visą darbą už mane, bet noriu rankomis išminkyti tešlą, pajusti tirštumą, klampumą ir tą sklindančią šilumą), reikia įgyti praktikos kol ant palangės rūgsta raugas.
Šį kartą duonelė vėl gi įplyšo… įplyšo per tą vietą kur buvo siūlė, kaip sulanksčiau duonelę, įdėjau į krepšį ją siūle į apačią, išvertus dar šiek tiek pakildinau ir plyšo būtent toj vietoj, bet skonio manau nepagadino
Šios duonelės negarinau, vis noriu išbandyti kitokias technikas. Plutelė gavosi netokia stora, skani ir minkšta iš viršaus, o traški iš apačios. Ir žinot ką!? Išlaukiau kol duonelė atvės buvau užsiėmusi, ištraukiau duonelę, padėjau ant grotelių ir neturėjau laiko kada atsipjauti gabalėlio su sviestu suvalgyti… Ši duonelė labiau korėta, minkštutė, drėgna, super!!!!!
Beja, ji man iškepė per 45 minutes, o gal žinote gudrybių kaip patikrinti ar jau iškepusi duonelė? jau po 35 minučių atrodė, kad lyg iškepus pagal plutelę, bet bijojau ištraukti, kad vidus nebūtų nedakepęs…
Atvėsusi duonelė svėrė 1,034 kg.
Reikia:
- 450 ml. vandens
- 3 v. šaukštų alyvuogių aliejaus
- 230 g. ruginių miltų + 3 v. šaukštų raugui
- 230 g. kvietinių miltų
- 3 v. šaukštų fermentuoto salyklo
- 2 a. šaukštelių druskos
- 4 a. šaukštelių sauso raugo
- 3 a. šaukštelių kviečių glitimo “Glita”
- 2 v. šaukštų cukraus arba medaus
- 2 a. šaukštelių sausų mielių
Duonai pagardinti
- saujelės saulėgrąžų
- 2-3 v. šaukštų linų sėmenų
Galima įberti kmynų, džiovintų slyvų ar spanguolių.
Duonos paruošimas susideda iš trijų etapų.
1 etape pasiruošiame raugą.
Į dubenį supilkite 150 g. šilto vandens, 4 a. šaukštelius sauso raugo, 3 v. šaukštus ruginių miltų. 2 v. šaukštus cukraus ir 2 a. šaukštelius sausų mielių. Viską gerai išmaišykite, uždenkite švariu rankšluostėliu ir padėkite šiltai bent pusvalandžiui kol raugas suputos. Aš padėjau ant šiltos palangės, subujojo raugas beveik trigubai
2 etape pasiruoškite salyklą.
Į didelį dubenį suberkite 3 v. šaukštus fermentuoto salyklo, 2 a. šaukštelius druskos, 3 v. šaukštus aliejaus, saulėgrąžas, linų sėmenis ir užpilkite 300 ml. verdančiu vandeniu. Permaišykite ir palikite, kad pravėstų. Labai patinka užplikyto salyklo kvapas, galėčiau uostyti ir uostyti
3 etape užminkykite tešlą.
Į dubenį su salyklo plikiniu suberkite 230 g. ruginių miltų, 230 g. kvietinių miltų, 3 a. šaukštelius “Glitos” ir galiausiai supilkite pakilusį raugą. Užminkykite tešlą. Jei tešla labai limpa prie rankų, o man labai lipo, pridėkite miltų, sunaudojau kažkur saują kvietinų ir saują ruginių miltų. jei tešlą permietą – įpilkite daugiau vandens. Minkydami tešlą išmaigykite ją, perlankstykite, kad patektų kuo daugiau oro.
Išminkytą tešlą dėkite pailsėti apie vienai valandai į šiltą vietą, per tą laiką ji pakils. Po valandos perminkykite tešlą, galite duoną dėtį į kepimo formelę (prieš tai ištepkite plonu sluoksniu aliejumi, o po to apibarstykite miltais) arba į kildinimo krepšį ir prieš dedant kepti išverti ant kepimo skardos (akmens).
Galite duoną įpjauti įstrižai aštriu peiliu.
Dėkite keptį į įkaitintą iki 200°C orkaitę apie 1 val. nors kaip minėjau man iškepė daug greičiau.
Atvėsinkite ant grotelių ir skanaukite!
Laisvu laiku (dažniausia tai būna kelios minutės prieš miegą) skaitau “Naminės duonos” knygelę. Ji puiki, mintys, kurias perskaičiau šiek tiek atitinka mano situaciją:)
….Dažnai likdavau nepatenkintas gan padoriu duonos kepalu tik todėl, kad ankstesnis buvo dailesnis. Siekite tobulybės visais būdais, tačiau, prašau, nebūkite sau per griežti. Prisiminkite šią išmintį iš nuostabios knygos apie duoną “The Tassajara Bread Book”:
“Klaidų nebūna. kitą kartą galite padaryti kitaip, tačiau tik todėl, kad dabar padarėte šitaip. Tobula, net jei sakytumėte, kad šito oer daug, o ano – permažai. Tai Jūs, tad prašau, būkite savimi.”
Dar vienas geras patarimas:
Druska patekusi ant mielių turi polinkį žudyti. Tad turite įsiterpti ir laikyti jas skyrium. Tai galioja tik šviežioms mielėms ir sausoms, kurias turite išmirkyti; sausa druska su sausomis mielėmis nereaguos. Druska padeda išlaikyti drėgmę, todėl sūdyta duona ilgiau negenda.
by Albertas
2011-06-23 at 07:18
Labas, Neringa!
Sauni duonele…
Del iskepimo – kazkur skaiciau, kad iskepusios duonos viduje turi buti 100C temperatura.
O knyga labai fantastiska, is tikruju, – labai daug naudingos informacijos, bet as, deja, tik savaitgaliais nebent galiu uzsiimti su kildinimais ir pan…
by Karolina
2011-06-23 at 07:41
Aš dar nespėjau atsigauti po tavo Pavlovos, o tu jau su duona grįžti Nereali tu
by Reda
2011-06-23 at 08:08
Duona atrodo nuostabiai!!! Taip ir norisi išbandyti šaunuolė!
O ar duona iškepusi mano senutėlėj knygoj parašyta, kad jei kepalo apačia, pabarbenus pirštais, aiškiai skamba – duona iškepusi
by admin
2011-06-23 at 10:00
Albertai, jei uzsiimi tai prasau koki faina duoneles recepteli ir dalintis patarimais arba klaidomis, is ju juk mokomes Knyga ir man patinka, tik neturiu laiko skaityti…
Karolina – aciu! Reikia greitesniu tempu gyventi, nors taip noreciau sustoti ir niekur neskubeti….
Reda, sita as irgi skaiciau, bet juk kai kepa neistraukinesiu ir nebalbensiu ziauriai karstos jos, gal yra koks budas kepant ja patikrinti? pagaliuko juk neikisi
by Reda
2011-06-23 at 10:07
Ne kol kas kitų būdų nežinau nors kartais išimu ir barbenu aš ir vis baiminuosi, kad neperkeptų, dabar kai turiu elektrinę orkaitę tai reikia prie jos perprast , nes anoj tai kepdavau kepdavau ir atrodo visad neiškepus dar, o šioj jau kartais po 15 min atrodo, kad iškepusi , tai tada išjungiu kaitinimą iš viršaus, bet vistiek duoto laiko neiškepu…
by duonos asas
2011-06-23 at 10:24
Iškepta duona pabeldus į “padą” krumpliais turi “skambėti”. Tikra archajiška duona yra be mielių, salyklo ir visų kitų skaninančių zabavonų, taip mėgiamų subrukti šiuolaikinių namų šeimininkių. Tik iškepusią ruginę ( be kvietinių miltų priedo) valgyti karštą nerekomenduojama, ypač vaikams, nes gali “susiklijuoti” žarnos, o tai lb. skausminga, kaip vėlgi sako mano močiutė. O aplamai, kuo mažiau mechanizmų ir papildų duonos kepimo rituale naudosite, tuo šventesnis ir sveikesnis bus rezultatas
by admin
2011-06-23 at 10:34
Reda, as irgi trumpiau kepu nei reikia…
duonos ase, dekui uz patarimus. Kepiau vakar tik su raugu duonele, bet as nesusidraugauju turbut su juo, nes duonele plyso is apacios pirma karta toks bairis, nesuprantu kodel… nedailus kepaliukas, bet skani, koreta duonele gavosi, kodel taip plyso tai neturiu supratimo????
by Aiste
2011-06-23 at 11:37
Kad duona iskepus galima patikrinti “pabeldus”. Garsas turetu buti toks kaip ir duslus lyg tuscia daikta barbentum. Sis metodas tinka kiek zinau visoms duonoms (as paprastai kepu mieline arba su soda).
by aguonele
2011-06-23 at 12:05
Oi koks kepaliukas!
As tikrinu visada pabarbendama… uzsidedu kepimo pirstine, pakepiu kepaliuka ir barbenu. Labai graziai skamba, taip kaip i kokia backute barbentume… taip pat galima tikrinti termometru. Dazniausiai iskepusios duonos vidus turi rodyti maziausiai 96°.
Man rodos tavo kepaliukas truko is apacios, kadangi ne iki galo iskildinta duona buvo. Idejai kepti, karstis uztrauke plutele ir ji neutrejo kitur kur detis kaip tik trukti… tada pakele pada visa… mano mastymu taip atrodo, man niekad dar taip truke nebuvo, tik is sono pirmas kepaliukas su raugu truko
Dar zinai, patarciau isminkyti duona su kombainu. Pamatysi kol rezultatas skirtingas bus Tikrai tikrai.
by Sigita
2011-06-23 at 12:15
Tas trūkis primena kviečio varpa- pradžioj pamaniau,kad specialiai taip padarei
by Maisto Diletante
2011-06-23 at 12:33
Neringa, zinai ka? Net kvepia per ekrana
by admin
2011-06-23 at 12:48
Aiste, aciu
aguonele, si man tik siek tiek truko, as kalbu apie norvegiska duonele tik su raugu, kurios cia dar nera…. ji man truko is apacios, atrodo daug minkiau, bet…
Sigita, cia duonele buvo ipjauta taip i sonus tik truko per viduriuka ir varpa pasidare (tikrai, buvau nepastebejus!)
Maisto Diletante, tikrai labai kvepia
by Šarūnė
2011-06-25 at 21:17
Iskepusios duonos viduje turi buti 90 laipsniu, o ne 100, kaip kazkas rase. Nusipirkite maisto termometra ir matuokite, tuomet nereikes belsti:))
by Albertas
2011-06-26 at 11:41
Labas, Neringa, štai mano pirmas kepaliukas:
http://wp.me/p1r6xp-4p
O dėl baladojimo, kaip D. Stevens parašė, duslus dunksėjimas galimas jau po 10 minučių kepimo…
by admin
2011-06-27 at 20:20
Albertai, aciu, kad daliniesi receptais! matau ir Tu skaitai duonos knyga
by admin
2011-06-27 at 20:20
Sarune, aciu!
by Albertas
2011-06-27 at 22:06
Bandau
Siaip tai daug masciau, kodel sutruksta duona…
Mano pasvarstymai:
a) Tesla per kieta;
b) Ant teslos, kildinant paskutini karta, susidaro per stora plutele;
c) Jeigu gerai apipurksti vandeniu kepaliuka pries saunant?
Nes pvz. man nesutruko… del ko apsidziaugiau ir kartu nustebau…
by admin
2011-06-27 at 22:11
duona sutrukti gali del ivairiu veiksniu… gal nebuvo gerai pakildinta, tada mieles dar veikia, kelia duonele ir ji truksta, gal netinkama temperatura, nepakankamai greitai nutraukia purenimo eigos, gal… nesu didele duonos eksperte, cia tik pasvaisciojimai… nors duonos apipurskimas ar garinimas turi reiksmes duonos plutelei
gyveni ir mokaisi
by Danguole
2011-07-02 at 09:20
Jei jau turit raugą, parašysiu super receptą. (Čia dviems kepaliukams receptas).
1 kg miltų, po nepilną stiklinę : sėlenų, sėmenų, saulėgrąžų, avižiniu dribsnių. Šaukštas druskos, tiek pat cukraus. Įdėti raugą, įpilti 1 l karšto vandens, išminkyti ir palikti per nakt, kad pakiltų. Kepti 200 temperatūroje 1 val. ir 10-15 min.
P.S. Tešla bus skysta, neišsigąskit Mazdaug grietines tirštumo.
by admin
2011-07-02 at 10:10
Danguole, o karstu vandeniu uzpilant nenumirsta gerosios bakterijos rauge? as kai pradedanti tai tokie klausimai ir iskyla…
Kepti kaip suprantu formelei, nes skystoka tesla, kildinimo krepsyje neislaikys formos? o kildinti karta ar du?
by v
2011-07-06 at 21:21
Vanduo turi būt ne karštas, o šiltas (iki 37 laipsnių).
Kepti formoj, nes tešla tikrai bus skysta, net pakildinus formoj, o paskui perkėlus ant skardos prieš pat dedant į orkaitę ji spės labai
išsiplėst į šonus, kol susiims pluta.
Kildint per naktį tikrai nebūtina, nes jei stiprus raugas, iškils per 2-3 val, kadangi skysta ir neplikyta tešla. Kuo daugiau rūgsta tuo rūgštesnė gaunas ir šiaip kaip skaičiau vienoj knygoj geriau truputį nedarūgus, negu perrūgus.
by Waits
2014-11-29 at 12:56
Patikrinti, ar duona iškepusi, galima pabarbenus kepaliuką pirštų galais, jei iškepusi- skambės lyg tuščia, duslus garsas rodo, kad duoną dar reikėtų pakepti. Jau iškepusią duoną reikėtų aušinti ant grotelių. Niekada nevėsinti duonos sandariame inde, duoninėje ar plastikiniame maišelyje, nes sudrėks ir greičiau pelys. Pjaustoma karšta duona gali pasirodyti per daug drėgna ir neiškepusi, kietoka pluta vėsdama suminkštėja. Norite dar minkštesnės plutos? Tuomet, iškepusią duoną aptepkite vandeniu ar lydytu sviestu. Beje, ruginę duoną reikėtų pjaustyti tik kitą dieną, nes skonis bus sodresnis.
by Rasa
2015-02-17 at 16:50
Sveiki, noreciau paklausti, o kur galima glitimo nusipirkt? Yra parduotuvese, ar tik internetu uzsisakyti galima? Aciu:)